Co to jest WordPress i dlaczego jest tak popularny?

Jeżeli tu jesteś, to z pewnością szukasz odpowiedzi na pytanie “Co to jest WordPress”. Być może szukasz wykonawcy swojej strony internetowej lub po prostu chcesz wiedzieć, na czym pracują specjaliści. W Tym krótkim artykule odpowiemy na to pytanie, omówimy najważniejsze cechy WordPressa oraz możliwości jego zastosowania.

Co to jest WordPress - kokpit WordPress

Co to jest WordPress, czyli najpopularniejszy CMS w sieci?

WordPress to CMS, z angielskiego “Content Management System”, czyli system zarządzania treścią. Jest to oprogramowanie na serwerze umożliwiające kluczowe działania na stronie internetowej, takie jak:

  • dodawanie i usuwanie podstron
  • dodawanie i usuwanie mediów (obrazki, filmy)
  • zarządzanie użytkownikami
  • instalowanie rozszerzeń
  • i wiele więcej.

Sam WordPress nie jest stroną internetową, ale ponieważ jest bardzo wszechstronny i intuicyjny, za jego pomocą możemy stworzyć stronę www o praktycznie dowolnej funkcjonalności. Może to być zarówno zwykły blog, strona firmowa czy nawet sklep internetowy. Z WordPress korzystają zarówno agencje, doświadczeni programiści jak i amatorzy – hobbyści. Za jego rozwój odpowiadają setki ludzi, a sam WordPress dostępny jest do pobrania całkowicie za darmo. Jego możliwości techniczne są na tyle szerokie a obsługa przyjazna użytkownikom, że stanowi dziś 43% stosowanych silników CMS w sieci (źródło: https://pl.wordpress.org/). Z WordPress korzystają m. in.

Wygoda edycji strony WordPress

Aby edytować swoją stronę opartą o WordPress, nie trzeba być programistą czy posiadać ścisłej wiedzy technicznej. Wszystko opiera się o wygodny i intuicyjny interfejs, który jest opisany jasnymi oznaczeniami i komunikatami. Oczywiście, aby stworzyć stronę internetową, znajomość HTML, CSS czy JS jest tu podstawą, natomiast samo zarządzanie i edycja treści nie wymaga nauki języków programowania.

Od grudnia 2018 roku podstawowym edytorem w WordPress jest edytor blokowy Gutenberg. Dzięki niemu strony internetowe WordPress stały się jeszcze wydajniejsze a edycja bardziej intuicyjna, niż przy użyciu tradycyjnych rozwiązań. Dzięki dużej ilości rozszerzeń, Gutenberg stał się świetnym narzędziem, które zaczyna powoli wypierać popularne rozwiązania, jak np. Elementor.

Co to jest WordPress - edytor WordPress

Rozszerzenia WordPress, czyli pluginy i nowe możliwości.

Możliwość stosowania przeróżnych rozszerzeń do WordPress sprawia, że w dość szybki sposób możemy rozszerzyć funkcje strony, np. o galerie zdjęć, formularz kontaktowy czy nawet sklep internetowy. Obecnie w repozytorium WordPress znajduje się kilkadziesiąt tysięcy pluginów, jednak co ważne, tylko część z nich jest wstanie zapewnić odpowiednią jakość i kompatybilność, aby strona po prostu nie uległa awarii.

Jak więc używać pluginów mądrze i bezpiecznie? Przede wszystkim należy wybierać te pluginy, z dużą ilością pozytywnych opinii, z regularnie działającym wsparciem, regularnie aktualizowane i zgodne z najnowszymi wersjami WordPress a także kompatybilne z użytym na stronie motywem WordPress. Ważne jest też, skąd instalowane rozszerzenia pochodzą. Należy stosować wyłącznie te które pochodzą z repozytorium WordPress oraz od znanych i cenionych developerów, zwłaszcza, jeżeli użycie konkretnej wtyczki wiąże się z jej zakupem.

Motywy WordPress, czyli wizualna część strony www.

Jak wspomniano wcześniej, WordPress to środowisko do zarządzania treścią na strony www. Jednak tą kluczową rzeczą, dzięki której powstają strony internetowe WordPress, to motywy, ang. “Themes”. To dzięki nim widzimy to, co pojawia się po otwarciu adresu konkretnej strony www. I chociaż sam WordPress jest całkowicie darmowy, to właśnie motywy (ale też pluginy) stanowią tę płatną część strony internetowej, a tworzone są przez programistów i grafików. Motywy definiują nie tylko wygląd, ale też funkcje na stronie. Te, mogą być zaimplementowane bezpośrednio w motywie, lub motyw może korzystać z zainstalowanych pluginów, aby osiągnąć określone cele.

Prostym przykładem jest wtyczka WooCommerce, służąca do stworzenia sklepu internetowego. I o ile zadziała ona z praktycznie każdym motywem WordPress, to jeżeli ten nie będzie przygotowany do współpracy z WooCommerce, doświadczenia z korzystania z takiego sklepu będą dość mierne.

Co to jest WordPress - motywy WordPress

Do czego można użyć WordPress?

Jak wspomniano, WordPress jest najpopularniejszym systemem CMS w sieci. Do czego więc tak właściwie można go wykorzystać? Odpowiedź jest dość prosta – WordPress znajdzie swoje zastosowanie praktycznie wszędzie tam, gdzie nie są wymagane rozwiązania customowe, czyli pisane na zamówienie pod specjalne przeznaczenie. Mowa tu o takim skomplikowanym oprogramowaniu, takim jak np. bankowość elektroniczna czy ogromne systemy sprzedażowe, za to swietnie odnajdzie się w takich zastosowaniach jak:

  • blogi
  • portale informacyjne
  • strony firmowe
  • portfolio
  • sklep internetowy
  • platforma e-learningowa
  • systemy rezerwacji
  • mniejsze portale społecznościowe, fora dyskusyjne
  • portale z ogłoszeniami
  • i nie tylko 🙂

Oczywiście, również na WordPress można tworzyć strony pisane na specjalne zamówienie, które tworzone są od podstaw, przez programistów i grafików. Takie rozwiązanie zawsze będzie najlepsze, bo dostosowane do potrzeb najbardziej wymagających klientów.

Więcej o tym jakie funkcje mogą mieć strony internetowe WordPress, znajdziesz pod tym linkiem.