Ile kosztuje strona internetowa? [2023]

To, ile kosztuje strona internetowa w dużej mierze uzależnione jest od Twoich potrzeb i oczekiwań. W tym artykule postaram się przybliżyć temat cen oraz określić widełki kosztów, na które musisz się przygotować. Przedstawione tu ceny są jednak orientacyjne a artykułu nie można traktować jako oficjalnego cennika w branży ani jako ofertę handlową.

Ile kosztuje strona internetowa 2022

Co definiuje to, ile kosztuje strona internetowa?

  • Rodzaj strony www, czyli to, czy jest to blog, wizytówka, one-page, landing page, strona firmowa, sklep, portal informacyjny itp.
  • Wygląd, czyli to, czy chcesz aby Twoja strona była stworzona na bazie gotowych, powtarzalnych na różnych stronach wzorów, czy też na bazie indywidualnego projektu, co gwarantuje unikatowy wygląd.
  • Zawartość, czyli to, czy chcesz aby zdjęcia, grafikę i teksty stworzone były przez specjalistę, czy chcesz wziąć ten obowiązek na siebie.
  • Potrzeby i funkcjonalność, czyli to, jakie cele chcesz osiągnąć za pomocą swojej strony www.
  • Kwestie techniczne, czyli to, czy chcesz aby spełniała wymagania dostępności, wydajności i bezpieczeństwa, czy też jesteś wstanie podjąć ryzyko i się tym nie przejmować.
  • Czas realizacji, czyli to, czy chcesz ją “już teraz, zaraz”, czy też jesteś wstanie zaczekać nieco dłużej dla lepszego efektu końcowego.
  • Utrzymanie strony internetowej, czyli to, co kosztuje poza stworzeniem samej witryny – hosting, domena, aktualizacje, opieka techniczna, pozycjonowanie.
  • Wykonawca, czyli to, czy chcesz skorzystać z usług wielkiej agencji marketingowej, doświadczonego freelancera, początkującego studenta lub hobbisty.

Tanie strony internetowe za kilkaset złotych

Najtańsze strony internetowe zaczynają się już od 300 – 500zł. To bardzo niska cena, która dla wielu wydaje się okazjonalną. Jednak przedsiębiorcy czy osoby prywatne, które decydują się na tak tanią stronę internetową, nie mają praktycznie żadnych wymagań. Nie dostaną też produktu, który będzie spełniał chociażby minimalne wymagania techniczne, wizualne czy użytkowe. Wykonawcami takich stron są zazwyczaj hobbyści nie mający umiejętności technicznych, nie mówiąc o znajomości podstaw projektowych jak UX, czy znajomości chociażby podstaw jakimi są HTML i CSS. Ostatecznie, mogą to być też początkujący, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie IT lub dorabiający studenci. I chociaż cena wydaje się bardzo okazyjna, efekt najczęściej pozostawia wiele do życzenia.

Tak tanie strony www będą zazwyczaj stworzone na bazie darmowych elementów (motywów, pluginów, grafik), które w wielu przypadkach zwyczajnie się nie prowadzą do oczekiwanych efektów. Gorzej, jeżeli tak niska cena wynika ze stosowania przez wykonawcę komponentów kupionych, ale z niepewnego źródła. Wówczas istnieje ogromne ryzyko infekcji strony złośliwym oprogramowaniem, co może prowadzić do np. rozsyłania uciążliwego spamu przez stronę, przekierowywania na strony internetowe oszustów wyłudzających pieniądze, czy nawet utraty kontroli nad stroną lub co gorsza wycieku danych osobowych Twoich klientów.

Może też okazać się dość trudnym aktualizowane jej treści. Tak tanie strony mogą nie być oparte o żaden system CMS, a wówczas zmiany można dokonać tylko za pomocą edycji kodu. Tu, jeżeli istnieje kontakt z wykonawcą jest nieco łatwiej, chociaż Ci często jednak znikają po pewnym czasie i kontakt z nimi jest po prostu utrudniony. Ponieważ praca nad stroną internetową nie była ich głównym zajęciem, nie mają potrzeby utrzymywania relacji ze swoimi klientami.

Ile kosztuje strona internetowa w zależności od jej rodzaju?

Rodzaj strony www to oczywisty czynnik wpływający na to ile kosztuje strona internetowa. Docelowe przeznaczenie strony określa funkcje, jakie dany rodzaj strony z reguły przewiduje.

Ile kosztuje założenie bloga?

Blog, czyli strona internetowa o bardziej osobistym charakterze, oparta na regularnych wpisach jednego lub kilku autorów. Na początku blogi można było porównać do internetowego pamiętnika lub dziennika. Dziś blog ma znacznie szersze zastosowanie. Możemy spotkać się z blogiem kulinarnym, podróżniczym, technologicznym, lifestylowym, modowym. Założenie bloga może być darmowe, korzystając z takich platform jak WordPress czy Blogger, jednak jeżeli chcemy mieć nad nim większą kontrolę a być może czerpać z niego też w przyszłości korzyści finansowe, warto skorzystać z bardziej profesjonalnych narzędzi. Wówczas, koszt założenia bloga zaczyna się od około 1000zł netto.

Ile kosztuje strona internetowa typu wizytówka?

To niewielka, prosta strona www która przeznaczona jest do prezentacji tylko najpotrzebniejszych informacji o firmie, takich jak typ działalności czy dane teleadresowe. Mogą być zbudowane jako tzw. one-page, lub tradycyjnie z zakładkami. Koszt stworzenia wizytówki internetowej zaczyna się od 1499zł netto.

Ile kosztuje strona internetowa typu one-page?

One-page to strona oparta głównie na jednej podstronie, w której menu kieruje do poszczególnych sekcji. Nie zawiera modułu blogowego oraz żadnych innych zakładek (za wyjątkiem Polityki prywatności). Może być użyta jako wizytówka internetowa, lub strona promująca produkt lub usługę w kampanii reklamowej, czyli tzw. landing page. Koszt stworzenia strony typu one-page zaczyna się od 1499zł netto.

Ile kosztuje strona internetowa typu landing page?

Landing page, czyli “strona lądowania” lub po prostu strona docelowa, to taki typ strony www, która promuje usługę czy produkt, lub służy do przekazania informacji (np. o promocji) lub pozyskania informacji (np. adresu e-mail do newslettera). Jej najważniejszym celem jest podjęcie konkretnej akcji przez użytkownika, często jest elementem kampanii reklamowej. Ponieważ landing page jest z reguły stroną one-page, jej koszt jest taki sam, czyli od 1499zł netto.

Ile kosztuje strona internetowa dla firm?

Strona internetowa dla firmy jest już bardziej zaawansowaną formą strony www. Strona firmowa realizuje przede wszystkim cele biznesowe, stawia na komunikację z klientem, prezentację produktów czy usług. Może też działać bardziej personalnie poprzez pokazanie zespołu pracowników, prawdziwe opinie realnych klientów, tworzyć kanał komunikacyjny poprzez blog z interesującymi treściami. Jej uzupełnieniem mogą być profile na portalach społecznościowych, które regularnie będą na nią przekierowywały, co razem z treścią na stronie oraz jej projektem graficznym tworzy unikalną całość. Taka witryna często wymaga indywidualnego projektu architektury informacji, czyli UX (User Experience), często w parze z indywidualnym projektem graficznym (UI). Koszt stworzenia firmowej strony internetowej zaczyna się od 3999zł netto.

Ile kosztuje stworzenie portalu informacyjnego?

Portal informacyjny to strona www która musi być przystosowana do potencjalnie ogromnej ilości osób ją odwiedzających. Musi być zaprojektowana tak, aby spełniała swoje informacyjne funkcje, ale też cele biznesowe, przez umieszczanie reklam i treści sponsorowanych. Koszt stworzenia portalu informacyjnego, gotowego do publikowania treści, zaczyna się od 4499zł netto.

Ile kosztuje sklep internetowy?

Branża e-commerce jest jedną z najbardziej rozwijających się gałęzi w sektorze sprzedaży. Od wielu lat obserwuje się stale rosnącą ilość nowo powstałych sklepów internetowych o przeróżnych specjalnościach. I chociaż nie wszystkie są wstanie przetrwać dłuższy czas na rynku, to wciąż tych, które odnoszą regularny sukces, przybywa. Sklepy internetowe mogą być rozszerzeniem stron firmowych, lub funkcjonować z nimi w połączeniu. Ponieważ realizują określone cele biznesowe jakimi są sprzedaż i promocja, bogate są w takie funkcje, które ułatwiają klientom proces zakupowy a przedsiębiorcom umożliwiają prowadzenie bardziej efektywnej sprzedaży. Koszt stworzenia sklepu internetowego zaczyna się od 4999zł netto.

Ile kosztuje strona internetowa w zależności od od projektu graficznego?

Kolejnym czynnikiem wpływającym na to ile kosztuje strona internetowa jest to, czy będzie stworzona na bazie gotowego motywu i zdefiniowanego już wcześniej wyglądu, czy też na bazie indywidualnego, unikatowego projektu graficznego. Różnica w takich stronach jest dość znaczna nie tylko ze względu na wygląd, ale też szereg aspektów technicznych.

Ile kosztuje strona internetowa na gotowym motywie WordPress?

Gotowe motywy WordPress są najpopularniejszym sposobem tworzenia stron www, ale jednocześnie najbardziej problemowym. Ogromna ilość dostępnych motywów WordPress sprawiła, że możemy znaleźć motywy praktycznie na każdą stronę internetową, a wiele z takich motywów umożliwia stworzenie wielu różnych witryn o różnym zastosowaniu. Oznacza to, że jeden motyw możemy użyć zarówno do stworzenia bloga kulinarnego, jak i strony firmowej dla dilera samochodów. Takie “kombajny”, choć z pozoru wygodne, charakteryzują się jednak ogromną ilością kodu który niekoniecznie jest pożądany w każdej sytuacji, a strony stworzone na bazie gotowych motywów mają zazwyczaj ogromne problemy z wydajnością, co jest ich największą wadą.

Strony WordPress tworzone na bazie gotowych motywów są jednak pierwszym wyborem dla tych twórców, którzy niekoniecznie znają podstawy projektowania czy kodowania. Sam koszt gotowego motywu WordPress zaczyna się od około 300zł netto, do tego należy doliczyć pozostałe prace techniczne.

Oczywiście, istnieją też wyjątki od powyższej reguły. Istnieje kilka gotowych motywów, które charakteryzują się świetną wydajnością, oparte są o wydajne narzędzia edycji, mają szereg przydatnych funkcji które łatwo w razie takiej konieczności wyłączyć, a programiści w razie potrzeby mogą łatwo je rozbudowywać. Ich dodatkową zaletą jest to, że łatwo za ich pomocą stworzyć stronę nawet w oparciu o indywidualny projekt graficzny. Do takich motywów nalży m. in. motyw Blocksy Pro, na którym tworzymy większość naszych witryn.

Behold - strony www, pozycjonowanie, grafika

Ile kosztuje strona internetowa z indywidualnym projektem graficznym?

Indywidualny projekt graficzny jest zazwyczaj rozwinięciem wcześniej przygotowanej makiety UX (User Experience) strony. Makieta UX to projekt architektury informacji na stronie i jest bardzo ważnym etapem przy projektowaniu strony www od podstaw, którego nie należy pomijać. Niektórzy projektanci jednak tworzą makietę graficzną bez uprzedniej makiety UX, i o ile projekt będzie nowoczesny, przejrzysty i przyjemny dla oka to może okazać się, że układ informacji na stronie jest mało efektywny, przez co strona nie do końca będzie spełniać swoje zadanie.

Tworząc stronę opartą o system CMS WordPress na bazie indywidualnego projektu graficznego, zazwyczaj tworzy się dedykowany motyw WordPress. To wymaga jednak zaprojektowania całej strony internetowej, czyli wszystkich kluczowych podstron które mają znaleźć się w serwisie. Koszt indywidualnego projektu strony zaczyna się od 800zł netto za makietę UX strony głównej oraz od 1000zł netto za projekt graficzny strony głównej. Pozostałe podstrony wyceniane są wg. specyfikacji projektu. Koszt stworzenia dedykowanego motywu WordPress na bazie przygotowanego projektu graficznego zaczyna się od 5000zł netto.

Alternatywą, przyśpieszającą prace ale też obniżającą koszty budowy strony www na podstawie projektu graficznego, jest stworzenie strony przy użyciu gotowego ale wydajnego motywu WordPress, jak np. Blocksy Pro. Wówczas, strona tworzona jest na bazie projektu strony głównej (zarówno samej makiety UX, jak i również projektu graficznego), zaś podstrony tworzone są z użyciem wbudowanych w motyw gotowych elementów i funkcji. Dzięki temu wystarczy projekt tylko strony głównej (lub też podstron, jeżeli potrzeby są specyficzne). Realizacja takiego projektu jest znacznie szybsza, a strona nie traci na unikalnym wyglądzie, funkcjonalności i wydajności. Taki model tworzenia stron obraliśmy jako główny w Behold i dzięki temu jesteśmy wstanie dostarczyć produkt wysokiej jakości w optymalnej cenie.

Ile kosztuje przygotowaniem treści na stronę internetową?

Mowa tu o zdjęciach i tekstach. Zwartość, czyli content, jest kolejnym, jeżeli nie najważniejszym czynnikiem na stronie stanowiącym o jej funkcjonalności i przydatności. Dzięki odpowiednio przygotowanej zawartości, użytkownik Twojej strony odnajdzie na niej wartościowe i interesujące go treści, a sama strona będzie odpowiednio pozycjonować się w internecie. Atrakcyjne teksty, profesjonalne zdjęcia, a także indywidualna grafika, to jedne z podstaw dobrze wykonanej strony internetowej. To, ile kosztuje strona internetowa razem z treścią zależy od wielu czynników: czy przygotujesz zdjęcia i teksty samodzielnie, czy też zlecisz ich wykonanie specjalistom, co jest też najlepszym rozwiązaniem – pisanie o sobie czy swojej firmie nierzadko staje się wyzwaniem.

Ile kosztują teksty na stronę internetową?

Koszt przygotowania treści tekstowych na stronę zależy od wielu czynników. Przygotowanie treści tekstowych to koszt zaczynający się od 25zł netto za 1000 zzs, czyli znaków ze spacjami, i uwarunkowany jest typem treści – inaczej kosztują artykuły tematyczne na blog, inaczej treści o firmie na stronę a inaczej artykuły specjalistyczne. Nierzadko też przygotowanie treści wymaga zgromadzenia odpowiednich materiałów źródłowych (tzw. research) oraz potwierdzenie ich autentyczności. Ostatecznie możliwe jest też wykonanie korekty gotowych już tekstów. Tu koszt ustalany jest indywidualnie, wg. ilości treści.

Ile kosztuje strona internetowa

Ile kosztują zdjęcia na stronę internetową?

Indywidualna sesja zdjęciowa

To, ile kosztuje strona internetowa to też kwestia zdjęć umieszczonych na stronie. Te, o ile nie mają celowo bardziej prywatnego charakteru lub ich jakość nie ma drugorzędnego znaczenia, powinny być wykonane przez profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednią wiedzą i sprzętem. Przykładowo, zdjęcia restauracji nie powinny być wykonywane za pomocą telefonu komórkowego lub taniego aparatu cyfrowego, w nieodpowiednim świetle czy z niewłaściwej perspektywy. Wyglądałoby to nieprofesjonalnie i nawet luksusowa restauracja mogłaby stracić na wizerunku. Koszt indywidualnej sesji fotograficznej zaczyna się od 2000zł netto i uzależniony jest od charakteru sesji, tj. czy jest to sesja produktowa, wizerunkowa (np. portrety zespołu firmy), sesja wnętrz itp.

Zdjęcia z banków zdjęć

Alternatywą i niekiedy zasadną opcją jest użycie gotowych zdjęć z tzw. banków zdjęć, czyli zdjęć stockowych. Są to zdjęcia stworzone przez twórców z całego świata, które można zakupić na różnego rodzaju portalach. Zdjęcia stockowe powinny być kupowane w porozumieniu z twórcą strony i wg. jego zaleceń. Najlepiej jednak zakup zdjęć pozostawić wykonawcy strony www, który, w porozumieniu z Tobą, zakupi odpowiednie zdjęcia. Wadą takiego rozwiązania jest to, że nie będą to zdjęcia unikalne, tj. mogą pojawić się na wielu innych stronach internetowych, nie będą przedstawiały Twojej firmy czy marki. W wielu przypadkach jednak ich zastosowanie jest zasadne, np. jako uzupełnienie artykułu blogowego. Przykładowo, pakiet zdjęć 10 sztuk w serwisie Chroma Stock to koszt 200zł netto.

Ile kosztują rozbudowane funkcje?

Strony www mogą posiadać bardziej rozbudowane funkcje, np. kalkulatory, zaawansowane mapy, systemy rezerwacji, kalendarze wydarzeń z możliwością zakupu biletów, rozbudowane wyszukiwanie, moduł sklepu internetowego czy dodatkowe wersje językowe. Określenie na samym początku, jakie funkcje ma mieć strona internetowa pozwala precyzyjniej określić ile kosztuje strona internetowa, którą zlecasz do wykonania. Więcej możesz przeczytać klikając tutaj.

Jak wydajność wpływa na cenę strony www?

Kiedy szukasz informacji ile kosztuje strona internetowa, zazwyczaj nie dostajesz informacji o kosztach dwóch niezwykle ważnych aspektów: wydajności strony www oraz jej bezpieczeństwie. Wielu twórców kwestię optymalizacji przerzuca na agencję od pozycjonowania, która podczas optymalizacji zmuszona jest wprowadzić na stronie zmiany, co nierzadko powoduje nawet konieczność jej przebudowy. Jeżeli zatem strona internetowa nie zostanie tak zaprojektowana aby zoptymalizować jej wydajność już na etapie jej tworzenia, pojawią się dodatkowe koszta. Koszt optymalizacji strony internetowej zaczyna się od ok. 500zł netto.

Jak bezpieczeństwo wpływa na na cenę strony www?

Bezpieczeństwo to kolejny element, który jest często pomijany przy tworzeniu strony www. Zapewne nikt by nie chciał, aby jego strona stała się celem ataku złośliwego oprogramowania, który będzie rozsyłać nieprzyjemny spam, lub co gorsza spowoduje straty w postaci utraty kontroli nad stroną czy wycieku danych osobowych klientów. Wiele agencji jak i freelancerów kwestię bezpieczeństwa zrzuca na zainstalowanie popularnej wtyczki, która ma za zadanie chronić witrynę. Problem w tym, że to sama wtyczka od bezpieczeństwa, jak i inne instalowane na stronie, mogą być podatne na zagrożenia.

Bezpieczeństwo można zwiększyć poprzez dobranie odpowiedniego hostingu, zmianę loginów i haseł na trudniejsze do odgadnięcia, optymalizację bazy danych, ale też zabezpieczenie wrażliwych plików które są zazwyczaj celem ataków. Idealnym rozwiązaniem jest też wprowadzenie regularnego monitoringu na stronie, dzięki czemu możliwe jest reagowanie na zagrożenia niemalże natychmiast. Ważne jest też to, jak tworzona jest witryna, bowiem to od komponentów na niej użytych zależy, czy ryzyko infekcji złośliwym oprogramowaniem jest większe, czy też mniej prawdopodobne. Koszt podstawowego zabezpieczenia strony internetowej to ok. 499zł netto, natomiast usługa opieki technicznej, czyli monitorowania strony www pod kątem potencjalnych niebezpieczeństw, od ok. 1299zł netto na rok.

Ile kosztuje strona internetowa

Ile kosztuje strona internetowa wykonana na szybko, a ile wykonana starannie?

Czas wykonania strony www to czynnik również wpływający na to, ile kosztuje strona internetowa. I chociaż tu nie można podać jednej, dolnej granicy kosztów strony wykonanej w tydzień czy w miesiąc, to warto mieć na uwadze, że pewne rzeczy wymagają czasu i nie można ich przyśpieszyć. Strony, których realizacja trwa krótko, są zazwyczaj zbudowane na gotowych rozwiązaniach, mające swoje wady. Oczywiście, dużo zależy również od tego, jak obszerna jest strona internetowa. W niektórych przypadkach, możliwe jest też nadanie priorytetu nad danym projektem, co przyśpieszy realizację, ale adekwatnie podniesie cenę. Najgorszą możliwością jest obniżenie wymagań względem przygotowania technicznego strony, na rzecz przyśpieszenia realizacji. Zazwyczaj, takie pozorne oszczędności zemszczą się w czasie.

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

Utrzymanie strony www to bardzo istotny czynnik finansowy, który nierzadko tworzy pewne problemy, jeżeli zostanie odpowiednio zaplanowany. Czym jest utrzymanie strony internetowej? To szereg czynności, które służą utrzymaniu strony www widocznej online, utrzymaniu jej odpowiedniej kondycji, bezpieczeństwa i aktualizacji, atrakcyjności treści dla użytkowników, a także pozycjonowanie czy reklama.

Hosting (serwer), czyli to, gdzie strona się znajduje

Serwer to nic innego jak komputer o zwiększonej mocy obliczeniowej podpięty do internetu, na którym znajduje się strona www. Hosting zaś to usługa oferująca serwer dla twojej strony www, ale też np. pocztę e-mail w domenie witryny. Kampanie reklamowe wielu hostingodawców sprawiają, że naprawdę ciężko połapać się w ofertach i wybrać tę naprawdę dostosowaną do konkretnych potrzeb. Jeżeli Twoją stroną internetową będzie wizytówka www, nie potrzebujesz dużego i drogiego hostingu. Jeżeli jednak planujesz uruchomić sklep internetowy lub stronę firmową, które będzie odwiedzać potencjalnie duża ilość użytkowników, warto zainwestować w lepszą ofertę, jak np. serwer LiteSpeed.

Koszt hostingu to z reguły koszt roczny. Oznacza to, że oplata występuje za usługę na rok z góry. Czasem można znaleźć promocje, które oferują atrakcyjną cenę przy zakupie usługi od razu na kilka lat. Wydaje się to atrakcyjne, jednak też ryzykowne, bowiem zawsze może pojawić się oferta innego dostawcy, z którego usług warto będzie skorzystać. Ile więc kosztuje hosting strony www? To zależy.

Najtańsze pakiety zaczynają się już od 89zł netto za pierwszy rok np. w ofercie The Camels Mini. Będzie to jednak serwer o małej przestrzeni, więc idealny np. na stronę wizytówkę czy nieduży blog. W przypadku strony firmowej, warto pomyśleć o większej przestrzeni na serwerze, gdzie oprócz strony będziesz przechowywać pocztę e-mail, swoją czy swoich pracowników, a ta potrafi bardzo szybko przybierać na rozmiarach. Wówczas, koszt hostingu o pojemności 25GB na stronę www oraz 50GB na pocztę zaczyna się od 199zł za pierwszy rok w usłudze Zenbox Hosting Firma 10k.

Domena internetowa, czyli adres Twojej strony www

Domena internetowa zawsze powinna brzmieć tak samo jak nazwa Twojej marki lub firmy, której strona będzie pod tą domeną dostępna. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie domeny u tego samego dostawcy, u którego zostanie zakupiony hosting, aby mieć dostęp do usług w jednym miejscu. Warto też mieć wykupionych kilka domen, które będą kierować do Twojej witryny, tj. *.pl, *.com, *.com.pl itp. Dzięki temu unikniesz prób przejęcia jednej z tych domen przez konkurencję. Koszt za domenę *.pl to już niecałe 13zł w ofercie Zenbox za pierwszy rok.

Opieka techniczna nad stroną internetową

Ważny, choć nierzadko kompletnie pomijany element utrzymania strony www. Po wdrożeniu gotowej strony internetowej, nie można pozostawić jej samej sobie. Konieczne są aktualizacje zarówno samego systemu WordPress, jak i motywów i wtyczek. Aktualizacje zapewniają zwiększenie bezpieczeństwa i kompatybilności, a to jest kluczowe np. przy prowadzeniu sklepu internetowego. Koszt podstawowej opieki technicznej, tj. regularne kopie zapasowe, bieżące aktualizacje oraz usuwanie skutków ewentualnych infekcji to koszt od ok. 1299zł netto na rok.

Licencje oprogramowania

Chociaż sam system CMS WordPress jest darmowy, o tyle motywy jak i wtyczki użyte do stworzenia witryny często są już płatne – w formie subskrybcji (zazwyczaj rocznej), lub jednorazowo, tzw. lifetime. Zysk z regularnej subskrybcji umożliwia twórcom prowadzenie stałego wsparcia technicznego, wydawanie regularnych aktualizacji mających wpływ na bezpieczeństwo oraz kompatybilność, a także stały rozwój oprogramowania. Licencje lifetime, a więc dożywotnie, są z reguły dużo droższe i nieopłacalne w przypadku użycia tylko do pojedynczych projektów. Warto tu wspomnieć, że nieprzedłużenie licencji nie oznacza, że oprogramowanie przestaje działać – wygasa jedynie wsparcie techniczne oraz możliwość pobierania aktualizacji, co jest jednak bardzo istotne dla strony www.

Pozycjonowanie i reklama

Jeżeli Twoja strona internetowa ma zarabiać, musi pojawiać się w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google. A żeby tak się stało, konieczne jest prowadzenie pewnych regularnych czynności, czyli po prostu pozycjonowanie strony. Koszt pozycjonowania strony www zależy m. in. od atrakcyjności treści na stronie, konkurencji, obszaru pozycjonowania (np. globalnie na cały kraj lub lokalnie na miasto). Warto też publikować ciekawe treści, zatem konieczne będzie ich regularne tworzenie wg. określonego planu.

Koszt pozycjonowania jest uzależniony więc od wielu czynników i nie można wycenić go bez wcześniejszej konsultacji. Trzeba pamiętać, że pozycjonowanie stron www to proces, który wymaga czasu i cierpliwości, a także nakładów finansowych.

Ile kosztuje strona internetowa w agencji interaktywnej, a ile u freelancera?

Wielokrotnie spotkałem się z opinią, że wolni strzelcy, czyli freelancerzy, tworzą strony www (dużo) taniej niż wielkie agencje. I chociaż można dopatrywać się w tym pewnej logiki, bo przecież to agencja ma większą siłę przebicia się do klienta niż freelancer, więc ten musi konkurować ceną. A nie zawsze jest to prawda.

Wiele razy spotkałem się z sytuacją, gdzie firma zatrudniająca kilku pracowników tworzyła strony w oparciu o najtańsze rozwiązania, obniżając jakość techniczną jak i cenę usług. Spotykałem zaś freelancerów, którzy większość swojej uwagi poświęcali nie dziesięciu, a tylko kilku projektom, dzięki czemu były bardziej dopracowane, ale też ze względu na użyte przy pracy oprogramowanie droższe. Istotne jest więc nie to, czy Twoją stronę www wykona agencja, średnia lub mała firma czy freelancer, ale to, czy osoby które będą dla Ciebie pracować, mają odpowiednią wiedzę techniczną i doświadczenie.

Podsumowanie

Jak widzisz, czynników wpływających na to, ile kosztuje strona internetowa, jest ogromnie dużo. Nie na wszystkie pytania o koszta udało się też odpowiedzieć, bowiem nie wszystkie czynniki można przewidzieć bez wywiadu i bez poznania potrzeb danego projektu. Dlatego też, przy żadnej z cen nie uwzględniono jej górnej granicy, ponieważ takiej po prostu nie ma. Należy przeanalizować potrzeby i poznać te, które na początku nie były tak oczywiste. Nie należy też wprowadzać pozornych oszczędności czy odkładać kluczowych prac na później. Pozorne oszczędności to takie, które dają mniejszą kwotę na początku, ale kosztują więcej w przyszłości, nie tylko w formie finansowej. Ważne, aby wybierać rozsądnie i świadomie 🙂