Optymalizacja stron WordPress

Twoja strona internetowa musi być szybka niezależnie od tego, czy jest to sklep, strona firmowa czy blog. Optymalizacja stron WordPress wg. wskaźników Core Web Vitals jest niebywale ważna dla prawidłowych doświadczeń użytkownika na Twojej witrynie.

Behold - strony www, pozycjonowanie, grafika
Behold - strony www, pozycjonowanie, grafika

Dlaczego optymalizacja stron WordPress jest ważna?

Doświadczenia użytkownika

Nikt nie lubi czekać, bo czekanie irytuje. Optymalizacja strony sprawi, że korzystanie z Twojej strony będzie przyjemniejsze, a użytkownik nie odczuje, że traci czas na czekanie aby zobaczyć jej treść.

Pozycja strony w Google

Optymalizacja strony wg. wskaźników Core Web Vitals to jeden z czynników (ale nie jedyny) wpływający na pozycję strony w Google. Im lepsza optymalizacja, tym większe szanse na lepsze wyniki w Google.

Poprawa konwersji na stronie

Gdy użytkownik nie musi czekać zbyt długo aż załaduje się treść Twojej strony, chętniej dokona na niej interakcji, tj. zakupi Twój produkt lub zapozna się z treścią, którą chcesz mu przekazać.

Im wolniejsza strona, tym wyższy współczynnik bounce rate.

Współczynnik bounce rate określa procentowo, ilu odwiedzających opuściło Twoją stronę bez żadnej konkretnej czynności, czyli interakcji (np. kliknięcia w odnośnik czy przejścia do innej podstrony lub dokonania zakupu). Wg. badań udostępnionych w serwisie Pingdom, 6 sekund ładowania się strony może powodować wzrost współczynnika bounce rate do 46%1, zaś wg. badań Google już 5 sekund ładowania się strony może zwiększać ryzyko współczynnika bounce rate do nawet 90%2. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, jak wielu właścicieli stron nie jest świadoma tego problemu.

Na czym polega optymalizacja stron WordPress?

Mówiąc o optymalizacji strony internetowej, możemy mówić o optymalizacji jej szybkości (wydajności), optymalizacji SEO czy optymalizacji działań (doświadczeń) użytkownika, czyli User Experience. Optymalizacja stron WordPress to przede wszystkim optymalizacja strony wg. wskaźników Core Web Vitals, które mają szczególne znaczenie dla doświadczeń użytkowników Twojej witryny. Przyśpieszenie strony internetowej ma na celu wprowadzenie takich działań, aby otwierała się najszybciej jak to możliwe, a mówiąc technicznym językiem, skrócić czas reakcji serwera i zminimalizować czas potrzebny na wyrenderowanie strony i przetworzenie jej zasobów przez przeglądarkę.

Ile kosztuje optymalizacja strony internetowej?

Koszt standardowej optymalizacji strony WordPress waha się w zakresie od 599 do 999 zł netto. W przypadku bardziej skomplikowanych stron, konieczne może okazać się zmiana hostingu, przeprojektowanie strony a nawet zaprojektowanie jej od podstaw, na nowo. Wówczas określone zostaną dodatkowe koszty działań potrzebnych aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty.

Jak wygląda proces optymalizacji?

Wypełnij zgłoszenie

Wypełnij krótki formularz z informacjami o Twojej stronie. Możesz zrobić to klikając tutaj.

Koszty i akceptacja

Po dokonaniu wstępnej analizy strony wyślemy wycenę. W odpowiedzi poprosimy o akceptację kosztów oraz przesłanie danych do faktury. Wyślemy także instrukcje, jak bezpiecznie przekazać dane do logowania strony.

Optymalizacja

Dokonujemy finalnej optymalizacji strony. Po całym procesie przekazujemy wytyczne do postępowania w przyszłości oraz fakturę do opłacenia.

Co to jest core Web Vitals?

Wskaźniki Google Core Web Vitals skupiają się na podstawowych aspektach związanych z doświadczeniami użytkownika na stronie. Są to:

 1. LCP, Largest Contentful Paint, czas ładowania największego elementu na stronie,
 2. FID, First Input Delay, czas potrzebny na reakcję przeglądarki na pierwsze żądanie (interakcję) użytkownika,
 3. CLS, Cumulative Layout Shift – przesuwanie się elementów na stronie w czasie jej ładowania.

Optymalizacja stron WordPress wg. powyższych wskaźników pozwala skrócić czas potrzebny na wyrenderowanie najważniejszych elementów na stronie, skrócić czas potrzebny na reakcję przeglądarki na żądania jej użytkownika (np. kliknięcie w link lub przycisk) a także zadbać o jej stabilność wizualną, aby nie zakłócać jej prawidłowego odbioru podczas użytkowania.

Skuteczna optymalizacja stron WordPress - Core Web Vitals

Przed optymalizacją

Skuteczna optymalizacja stron WordPress - strona przed optymalizacją w GTmetrix

Po optymalizacji

Skuteczna optymalizacja stron WordPress - strona po optymalizacji w GTmetrix

Zamów optymalizację swojej strony

Przejdź do naszego formularza kontaktowego i zamów wycenę optymalizacji swojej strony internetowej w kilku prostych krokach.
Możesz też zamówić dodatkowe usługi.

Co wpływa na szybkość strony internetowej?

Powodów, przez które Twoja strona internetowa jest powolna, może być bardzo wiele. Istotne jest, aby odpowiednio rozpoznać problemy i znaleźć na nie właściwe rozwiązania. Bez odpowiedniej analizy strony, nie będzie możliwe określenie, jakie działania optymalizacyjne warto wdrożyć, aby przynosiły one faktyczne korzyści. Najczęściej, na szybkość strony internetowej mają wpływ m. in.:

 • powolny hosting i długi czas reakcji serwera (TTFB)
 • duża ilość niepotrzebnego kodu HTML, CSS i JS (tzw. bloat)
 • skrypty CSS i JS ładowane na podstronach, gdzie nie są potrzebne
 • zbyt duże grafiki i zdjęcia
 • niezaktualizowane oprogramowanie serwera
 • brak skonfigurowanej pamięci podręcznej
 • nieodpowiedni motyw WordPress, np. z dużą ilością niepotrzebnych funkcji
 • niezaktualizowane system WordPress i wtyczki
 • zbyt duża ilość żądań zewnętrznych

Aby określić, co jest przyczyną wolnej strony internetowej, konieczny jest audyt szybkości strony internetowej, czyli sprawdzenie wszystkich kluczowych dla strony aspektów technicznych i określenie możliwości ich poprawy. Oczywiście, kryteriów wg. których należy optymalizować stronę jest dużo więcej niż tylko wskaźniki Core Web Vitals, dlatego optymalizacja stron WordPress powinna odbywać się zawsze wg. określonego planu na podstawie przeanalizowanych danych (audytu).


Optymalizacja stron WordPress
pytania i odpowiedzi

Proces optymalizacji wpływa na całą witrynę, zatem wszystkie podstrony. Jednak nie oznacza to, że efekt będzie jednakowy na wszystkich podstronach. Może okazać się, że niektóre będą wymagały bardziej indywidualnych czynności, aby uzyskać właściwy efekt. To, jakie podstrony warto optymalizować indywidualnie, zostanie uwzględnione w audycie wydajności. Możesz też wspomnieć o tych podstronach w formularzu zgłoszeniowym pod tym linkiem.

Celem optymalizacji jest przyśpieszenie obecnej strony tak mocno jak to tylko możliwe. Ograniczeniem będzie jednak to, jak zbudowana jest strona, z jakich komponentów, na jakim serwerze jest hostingowana i jaki posiadasz budżet. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się przeniesienie strony na inny, szybszy hosting, przebudowanie strony lub nawet zaprojektowanie jej od nowa. Operując na istniejącej już stronie, możliwości są niestety ograniczone. Celem optymalizacji jest uzyskanie jak najlepszego możliwego wyniku, co nie oznacza, że zawsze uda się osiągnąć “zielone”, czyli najwyższe i najbardziej satysfakcjonujące wyniki.

Warto tu wspomnieć, że strony internetowe WordPress które tworzymy w Behold, są przez nas optymalizowane już na etapie realizacji i dokładamy wszelkich starań, aby uzyskać najlepsze wyniki wydajności.

Optymalizacja szybkości strony zawsze zaczyna się od audytu, którego wyniki służą do określenia dalszego planu działań. Przed przystąpieniem do docelowej optymalizacji, zostaje wykonana kopia zapasowa całej dotychczasowej strony. Zabezpieczone dzięki temu zostają wszystkie treści, a w razie konieczności z łatwością będzie można powrócić do stanu z kopii zapasowej. Po wykonaniu kopii, rozpoczyna się właściwa optymalizacja, której elementy zależą już od przeprowadzonego wcześniej audytu.

Optymalizacja szybkości strony to proces etapowy. Niekiedy pewne działania wymagają testów aby sprawdzić jakie przynoszą efekty. Dodatkowo, prace optymalizacyjne prowadzone są poza godzinami kiedy strona może mieć największe obciążenie jej użytkownikami, aby zminimalizować wystąpienie problemów z jej korzystaniem. Standardowo, cały proces nie powinien zająć dłużej niż 7 dni roboczych, chyba, że sytuacja wymaga innych niż zazwyczaj stosowanych środków.

Tak. Dostęp do Twojej strony jak i do serwera jest konieczny dla przeprowadzenia optymalizacji. Wymagane są:

 • Konto administratora na Twojej stronie (utworzone na potrzeby prac)
 • Dostęp FTP do lokacji plików Twojej strony na serwerze.

W przypadku konieczności wprowadzenia dodatkowych zmian po stronie konfiguracji serwera, poinformujemy o szczegółach i przekażemy, jakich ustawień należy dokonać. Te można przekazać obsłudze technicznej serwera lub wprowadzić samodzielnie w panelu użytkownika hostignu. Ewentualnie, możliwe jest przekazanie dostępu do panelu hostingowego, najlepiej też przez utworzenie dodatkowego użytkownika / kontaktu do spraw technicznych.

Niekiedy zmiana hostingu, lub ostatecznie parametrów usługi, są kluczowe do osiągnięcia znaczących efektów optymalizacyjnych. Aby określić, czy zmiana hostingu będzie faktycznie konieczna, powie audyt szybkości strony internetowej.

Optymalizacja stron WordPress przeprowadzana jest w godzinach, w których obciążenie strony przez użytkowników powinno być najmniejsze, co zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów. Jeżeli jednak którekolwiek z czynności będą miały powodować przerwy w dostępności strony w internecie, poinformujemy o tym i postaramy się przeprowadzić je w najbardziej dogodnym momencie.

Po wykonaniu całego procesu, przekazujemy podsumowanie przeprowadzonych działań wraz z ich efektami a także wytyczne, jak postępować w przyszłości. Dodatkowo oferujemy miesiąc pomocy technicznej w przypadku, gdyby wystąpiły problemy z działaniem strony w wyniku przeprowadzonych prac.

Od maja 2020 roku, Google oficjalnie uznaje wskaźniki Core Web Vitals za istotne sygnały dotyczące jakości strony internetowej, zaraz obok takich czynników jak przyjazność dla urządzeń mobilnych, bezpieczeństwo HTTPS i wskazówki dla uciążliwych reklam pełnoekranowych. Oznacza to, że zoptymalizowane pod kątem Core Web Vitals strony są widziane przez Google jako bardziej “atrakcyjne”, co pomaga uzyskać lepszy wynik w wyszukiwaniach. Jednak należy pamiętać, że optymalizacja strony wg. wskaźników Core Web Vitals nie jest jedynym elementem pozycjonowania, a tylko jednym z procesów.

źródło: https://developers.google.com/search/blog/2020/05/evaluating-page-experience