Optymalizacja stron WordPress
Twoja strona internetowa musi być szybka niezależnie od tego, czy jest to sklep, strona firmowa czy blog. Optymalizacja stron WordPress wg. wskaźników Core Web Vitals jest niebywale ważna dla prawidłowych doświadczeń użytkownika na Twojej witrynie.
Dlaczego optymalizacja stron WordPress jest ważna?
Doświadczenia użytkownika
Nikt nie lubi czekać, bo czekanie irytuje. Optymalizacja strony sprawi, że korzystanie z Twojej strony będzie przyjemniejsze, a użytkownik nie odczuje, że traci czas na czekanie aby zobaczyć jej treść.
Pozycja strony w Google
Optymalizacja strony wg. wskaźników Core Web Vitals to jeden z czynników (ale nie jedyny) wpływający na pozycję strony w Google. Im lepsza optymalizacja, tym większe szanse na lepsze wyniki w Google.
Poprawa konwersji na stronie
Gdy użytkownik nie musi czekać zbyt długo aż załaduje się treść Twojej strony, chętniej dokona na niej interakcji, tj. zakupi Twój produkt lub zapozna się z treścią, którą chcesz mu przekazać.
Im wolniejsza strona, tym wyższy współczynnik bounce rate.
Współczynnik bounce rate określa procentowo, ilu odwiedzających opuściło Twoją stronę bez żadnej konkretnej czynności, czyli interakcji (np. kliknięcia w odnośnik czy przejścia do innej podstrony lub dokonania zakupu). Wg. badań udostępnionych w serwisie Pingdom, 6 sekund ładowania się strony może powodować wzrost współczynnika bounce rate do 46%1, zaś wg. badań Google już 5 sekund ładowania się strony może zwiększać ryzyko współczynnika bounce rate do nawet 90%2. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, jak wielu właścicieli stron nie jest świadoma tego problemu.
Źródła:
1. https://www.pingdom.com/blog/page-load-time-really-affect-bounce-rate/
2. https://think.storage.googleapis.com/docs/mobile-page-speed-new-industry-benchmarks.pdf
Na czym polega optymalizacja stron WordPress?
Mówiąc o optymalizacji strony internetowej, możemy mówić o optymalizacji jej szybkości (wydajności), optymalizacji SEO czy optymalizacji działań (doświadczeń) użytkownika, czyli User Experience. Optymalizacja stron WordPress to przede wszystkim optymalizacja strony wg. wskaźników Core Web Vitals, które mają szczególne znaczenie dla doświadczeń użytkowników Twojej witryny. Przyśpieszenie strony internetowej ma na celu wprowadzenie takich działań, aby otwierała się najszybciej jak to możliwe, a mówiąc technicznym językiem, skrócić czas reakcji serwera i zminimalizować czas potrzebny na wyrenderowanie strony i przetworzenie jej zasobów przez przeglądarkę.
Ile kosztuje optymalizacja strony internetowej?
Koszt standardowej optymalizacji strony WordPress waha się w zakresie od 599 do 999 zł netto. W przypadku bardziej skomplikowanych stron, konieczne może okazać się zmiana hostingu, przeprojektowanie strony a nawet zaprojektowanie jej od podstaw, na nowo. Wówczas określone zostaną dodatkowe koszty działań potrzebnych aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty.
Jak wygląda proces optymalizacji?
Wypełnij zgłoszenie
Wypełnij krótki formularz z informacjami o Twojej stronie. Możesz zrobić to klikając tutaj.
Koszty i akceptacja
Po dokonaniu wstępnej analizy strony wyślemy wycenę. W odpowiedzi poprosimy o akceptację kosztów oraz przesłanie danych do faktury. Wyślemy także instrukcje, jak bezpiecznie przekazać dane do logowania strony.
Optymalizacja
Dokonujemy finalnej optymalizacji strony. Po całym procesie przekazujemy wytyczne do postępowania w przyszłości oraz fakturę do opłacenia.
Co to jest core Web Vitals?
Wskaźniki Google Core Web Vitals skupiają się na podstawowych aspektach związanych z doświadczeniami użytkownika na stronie. Są to:
- LCP, Largest Contentful Paint, czas ładowania największego elementu na stronie,
- FID, First Input Delay, czas potrzebny na reakcję przeglądarki na pierwsze żądanie (interakcję) użytkownika,
- CLS, Cumulative Layout Shift – przesuwanie się elementów na stronie w czasie jej ładowania.
Optymalizacja stron WordPress wg. powyższych wskaźników pozwala skrócić czas potrzebny na wyrenderowanie najważniejszych elementów na stronie, skrócić czas potrzebny na reakcję przeglądarki na żądania jej użytkownika (np. kliknięcie w link lub przycisk) a także zadbać o jej stabilność wizualną, aby nie zakłócać jej prawidłowego odbioru podczas użytkowania.
Przed optymalizacją
Po optymalizacji
Zamów optymalizację swojej strony
Przejdź do naszego formularza kontaktowego i zamów wycenę optymalizacji swojej strony internetowej w kilku prostych krokach.
Możesz też zamówić dodatkowe usługi.
Co wpływa na szybkość strony internetowej?
Powodów, przez które Twoja strona internetowa jest powolna, może być bardzo wiele. Istotne jest, aby odpowiednio rozpoznać problemy i znaleźć na nie właściwe rozwiązania. Bez odpowiedniej analizy strony, nie będzie możliwe określenie, jakie działania optymalizacyjne warto wdrożyć, aby przynosiły one faktyczne korzyści. Najczęściej, na szybkość strony internetowej mają wpływ m. in.:
- powolny hosting i długi czas reakcji serwera (TTFB)
- duża ilość niepotrzebnego kodu HTML, CSS i JS (tzw. bloat)
- skrypty CSS i JS ładowane na podstronach, gdzie nie są potrzebne
- zbyt duże grafiki i zdjęcia
- niezaktualizowane oprogramowanie serwera
- brak skonfigurowanej pamięci podręcznej
- nieodpowiedni motyw WordPress, np. z dużą ilością niepotrzebnych funkcji
- niezaktualizowane system WordPress i wtyczki
- zbyt duża ilość żądań zewnętrznych
Aby określić, co jest przyczyną wolnej strony internetowej, konieczny jest audyt szybkości strony internetowej, czyli sprawdzenie wszystkich kluczowych dla strony aspektów technicznych i określenie możliwości ich poprawy. Oczywiście, kryteriów wg. których należy optymalizować stronę jest dużo więcej niż tylko wskaźniki Core Web Vitals, dlatego optymalizacja stron WordPress powinna odbywać się zawsze wg. określonego planu na podstawie przeanalizowanych danych (audytu).