Tworzymy projekt logo firmy oraz system identyfikacji wizualnej.

Stworzymy projekt od nowa lub przeprowadzimy redesign logo firmy.

Behold - strony www, pozycjonowanie, grafika
Behold - strony www, pozycjonowanie, grafika
Behold - strony www, pozycjonowanie, grafika

Projektowanie logo dla Twojej firmy

Logo, czyli znak graficzny marki, to nierzadko pomijany etap tworzenia firmy. Często powstaje już długo po jej uruchomieniu, przy okazji rebrandingu lub wdrażaniu innych, ważnych zmian. Niestety, brak odpowiedniego projektu logo już na etapie planowania działalności prowadzi często do zaniedbania właściwego wizualnego odbioru marki, co znacznie utrudnia zbudowanie zaufania w odbiorze wizerunku firmy. Logo powinno być zatem aktywnym elementem biznesplanu, tworzenia strategii i całego planowania marketingowego. Logo widziane są dzisiaj wszędzie, na projektach drukowanych, w telewizji, a także w internecie – na stronie internetowej firmy, w mediach społecznościowych i wszelkiego rodzaju reklamach online. Projekt znaku graficznego logo wymaga pewnych przygotowań, m. in. sporządzenia briefu czy analizy konkurencji. Mając tak przygotowane podstawy, możliwe jest przygotowanie loga firmy idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb.

Księga znaku dla Twojego logo

Zaprojektowaniu znaku graficznego logo towarzyszy często opracowanie specjalnego dokumentu standaryzującego znak, czyli księga znaku. To bardzo ważny element calej identyfikacji wizualnej ponieważ skuteczny projekt logo rządzi się swoimi prawami i zasadami stosowania. To właśnie księga znaku określa te zasady, takie jak stosowanie logo firmy, opisuje jego budowę, kolorystykę czy użyte kroje pisma. Niezależnie, czy tworzone jest nowe logo czy obecne jest przeprojektowywane, warto zaopatrzyć się w taki dokument nie tylko dla usystematyzowania informacji, ale też aby ułatwić pracę nad innymi materiałami w przyszłości. Dzięki temu będziesz mieć pewność dopracowanego projektu logo do swoich wymagań. Podsumowując, decydując się na projekt logo, pakiet wraz z księgą znaku jest uznawany za standard, aby zagwarantować spójne stosowanie znaku zawsze i wszędzie.

Behold - strony www, pozycjonowanie, grafika
Behold - strony www, pozycjonowanie, grafika

System identyfikacji wizualnej

Kiedy mowa o logo, często występuje on jako element całej identyfikacji wizualnej. Jest to zbiór graficznych standardów dla firmy czy marki, którego oczywiście podstawą jest profesjonalny projekt logo wraz z księgą znaku, ale też np. dodatkowe wizualizacje. Identyfikacje wizualne firm określają np. jak umieszczać logo na różnego rodzaju materiałach, jakich kolorów i krojów pisma używać w materiałach drukowanych i cyfrowych, zawiera wzory materiałów reklamowych (np. papier firmowy, koperty itp.), sposoby oklejania środków transportu jako reklamy, instrukcje dresscode, informacje wizualne (np. oznaczenia wnętrz budynków, tablice informacyjne, szyldy) i wszystkie inne materiały, które wizualnie reprezentują firmę lub markę. Dzięki tak obszernej instrukcji możliwe jest utrzymanie spójnego wizerunku firmy czy wizerunku marki.

Aby stworzyć skuteczny system wizualny, oczywiście trzeba zacząć od podstaw – projektu logotypu. Zlecając zaprojektowanie logo, budujesz wizerunek swojej firmy we właściwym dla całego procesu porządku. Proces tworzenia logo, niezależnie czy to logo marki czy całej firmy, wymaga zaplanowania, dokładnego poznania podmiotu dla którego powstaje znak, analizy rynku na którym firma bądź marka funkcjonuje, a także analizy konkurencji. Jest to proces wymagający czasu i energii nie tylko ze względu na aspekty kreatywne, ale też marketingowe.

Zobacz nasze przykładowe realizacje logo

Jak wygląda proces tworzenia logo?

Brief loga firmy, krok pierwszy

Przed procesem projektowania logo koniecznie jest dokładnie poznanie potrzeb, które logo powinno zaspokoić. Realizację projektu logo rozpoczynamy od poznania firmy lub marki, jej profilu działalności, określenie klientów (grup odbiorców), a także spisanie założeń jakie logo powinno spełnić, takich jak kolorystyka, styl fontów, styl graficzny itp. Po spisaniu wszystkich założeń, zaczynamy projektowanie logo.

Pierwsze pomysły, krok drugi

Projektowanie logo to przede wszystkim proces poszukiwania odpowiednich rozwiązań. Na początku powstaje wiele szkiców różnych wariantów logo, spośród których należy dokonać selekcji i wybrać najbardziej odpowiednie. Te wybrane już projekty są z kolei dopracowane do takiego stopnia, aby mogłby zostać przedstawione klientowi jako gotowe propozycje logo. Muszą więc spełniać określone wcześniej założenia projektowe.

Propozycje i właściwy projekt logo, krok trzeci

Spośród wszystkich pomysłów, wybrane projekty przedstawiane są jako gotowe propozycje. Są to najlepsze projekty logo spośród wszystkich początkowych szkiców, zaś spośród przedstawionych propozycji wybierana jest docelowo jedna, do której może zostać wprowadzona poprawka projektu logo – jedna, lub więcej, w zależności od potrzeb. Oczywiście każdy przedstawiony projekt dostosowany jest ściśle do wcześniej stworzonego briefu, aby spełnić wszystkie wymogi i założenia. Ilość projektów logo przedstawionych do końcowego wyboru ustalana podczas omawiania warunków współpracy.

Gotowy projekt logo, krok czwarty

Po wyborze jednego z przedstawionych projektów, możliwe jest wprowadzenie dodatkowych uwag. Każda poprawka projektu logo powinna jasno wskazywać kierunek zmian. Korekty projektu mają na celu dopracowanie wybranej propozycji, nie mogą więc prowadzić do radykalnej zmiany całego znaku. Maksymalna ilość poprawek projektu ustalana jest podczas omawiania warunków współpracy. Finalny projekt logo otrzymasz w postaci plików *.eps i *.pdf (pliki wektorowe) jak i *.png (pliki rastrowe), gotowe do druku oraz do umieszczenia w publikacjach cyfrowych. Przed ostatecznym przekazaniem logo konieczne jest przeniesienie autorskich praw majątkowych.

Projektowanie logo
– Dodatkowe pytania i odpowiedzi

Jaki koszt? Projekt logo i ile trzeba zapłacić

W przypadku projektowania logo, w naszym studio graficznym cena ustalana jest zawsze indywidualnie. Dużo zależy od branży, założeń koncepcyjnych znaku, ustalonej ilości propozycji do wyboru i ilości możliwych do wprowadzenia poprawek. Z reguły w cenie projektu zawierają się 3 propozycje znaku, spośród których wybierany jest jeden, do którego można wprowadzić do 4 poprawek. Trzeba tu zaznaczyć, że korekty projektu logo służą do dopracowania znaku, a nie całkowitej zmiany. Zbyt duża ilość propozycji może prowadzić do niezdecydowania, a większa ilość poprawek może prowadzić do ciągłej zmiany logo i ciągłego niezadowolenia.

Jaki jest czas realizacji logo?

W ustalonej cenie logo ujęty jest określony czas realizacji, który z reguły jest nie krótszy niż 21 dni roboczych. Projekt wykonany starannie wymaga poświęcenia dostatecznie dużo czasu na każdym etapie tworzenia. To ważne, ponieważ logo całkowicie zmienia odbiór wizualny, więc powinno być dopracowane w każdym detalu, bez pośpiechu. Oczywiście czas realizacji projektów można przyśpieszyć, nadając projektom odpowiedni priorytet, co wiąże się z wyższą ceną za usługę. Trzeba też wziąć pod uwagę, że czas realizacji może się wydłużyć przez np. konieczne do wprowadzenia korekty projektu logo.

Czym charakteryzuje się profesjonalne logo?

Dobre logo nigdy nie jest przypadkowe. Chcąc być postrzeganym poważnie i profesjonalnie, potrzebujesz projektu logo dopasowanego do Twoich wymagań w 100%. Dlatego tworzenie logo za pomocą generatorów online nigdy nie jest dobrym pomysłem. Idealny projekt logo wymaga ludzkiego instynktu i umiejętności artystycznych, których AI zwyczajnie nie posiada. Apple, Nike, Amazon, Google – wszystkie ponadczasowe projekty logo zostały zaprojektowane przez ludzi, nie maszyny. Nieszablonowy projekt logo to ważny proces twórczy, ponieważ oprócz pracy graficznej, ważny jest sam pomysł i wyobraźnia, które są podstawą aby tworzyć wspaniałe projekty logo. Dlatego nasze studio graficzne nie wykorzystuje żadnych sztuczek technicznych, które mogłyby przyśpieszyć realizację kosztem jakości projektu, a usługa projektowania logo jest realizowana przez doświadczonych grafików z udokumentowanym portfolio.

Czego potrzeba do stworzenia projektu logo które będzie idealne?

Projektowanie logo to proces artystyczny. Na samym początku muszą zostać ustalone wszystkie założenia techniczne jak i projektowe, które opisane będą we wcześniej wspomnianym briefie. Żeby jednak stworzyć ten idealny znak, konieczne jest znalezienie właściwego pomysłu. Zanim do tego dojdzie, musi powstać wiele wariantów, tych gorszych i lepszych. Czasami ten idealny pomysł nadchodzi od razu, czasami dopiero po wielu mniej lub bardziej udanych szkicach. Dobre logo nie musi być skomplikowane. Popularne projekty logo wykorzystują z reguły proste kształty, dobrze widoczne na każdej powierzchni i w każdej wielkości. Nie oznacza to jednak, że proste logo jest łatwo zaprojektować, ponieważ właśnie najtrudniej znaleźć jest ten prosty, ale idealnie trafiający przekaz, a taki powinien być każdy indywidualny projekt logo.